Οι εργασίες του επιστημονικού συνεδρίου φιλοξενούνται στις εγκαταστάσεις του ΕΛΜΕΠΑ στην Πανεπιστημιούπολη Ηρακλείου. Κατά την εναρκτήρια εκδήλωση, χαιρετισμό στο συνέδριο απηύθυναν ο Πρύτανης του ΕΛΜΕΠΑ, Καθηγητής Νικόλαος Κατσαράκης καθώς και τα μέλη του προεδρείου του συνεδρίου Χρήστος Σαρμανιώτης, Ομότιμος Καθηγητής Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος, Αλέξανδρος Αποστολάκης, Καθηγητής ΕΛΜΕΠΑ, Μάρκος Κουργιαντάκης, Αν. Καθηγητής ΕΛΜΕΠΑ και Luca Cacciolatti, Λέκτορας Πανεπιστήμιου Westminster. Η εναρκτήρια εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την καταπληκτική παρουσίαση του τιμώμενου oμιλητή του συνεδρίου, Καθηγητή Σάββα Παπαγιαννίδη, από το Πανεπιστήμιο του Newcastle.
Κατά τη διάρκεια του τριημέρου θα παρουσιαστούν πάνω από 75 επιστημονικές εργασίες που αφορούν στο ευρύτερο πεδίο του μάρκετινγκ και του μάνατζμεντ, από ερευνητικές ομάδες 19 χωρών. Τα επιστημονικά άρθρα στο συνέδριο αντιπροσωπεύουν την αιχμή της έρευνας και της πρακτικής του μάρκετινγκ και του μάνατζμεντ. Καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα θεμάτων, συμπεριλαμβανομένων των στρατηγικών ψηφιακού μάρκετινγκ, της ανάλυσης της συμπεριφοράς των καταναλωτών, του branding, της βιωσιμότητας, του μάρκετινγκ μέσων κοινωνικής δικτύωσης, του πολιτισμού και του τουρισμού/ φιλοξενίας.